Tīkla disks Western Digital NetCenter
(2007. gada 4. februāris)

Ievads

Nu pienāca man tāds moments kad eksistējošo disku apjoms galda un arī portatīvajā datorā aptrūkās. Sāku meklēt piemērotākus variantus kā atrisināt radušos problēmu, ilgi domāju, apsvēru variantus un galu galā nolēmu nopirkt tīkla cieto disku - Western Digital NetCenter 500GB.


Western Digital NetCenter 500GB.

Ko darīt ja datorā cietajā diskā aptrūkstas vietas datiem? Piemēram mūzikai, fotogrāfijām vai video. Vajadzība pēc papildus brīvas vietas cietajā diskā var rasties ari ja top kāds projekts, kuram tiek speciāli atvēlēta liela diska telpa. Piemēram kad uzkrājas pietiekoši liela bibliotēka ar CD/DVD diskiem kļūst arvien grūtāk izsekot kurā no tiem atrodas vajadzīgie dati. Manā gadījumā tā ir fotogrāfiju kolekcija, kuru gribēju salikt vienviet, ieimportēt visas bildes iPhoto programmā un jau no turienes, vadīt, meklēt, eksportēt savas fotogrāfijas.

Līdz šim es fotogrāfijas ik pa brīdim rakstīju CD un vēlāk arī DVD diskos. Nodarboties ar fotogrāfiju sāku 1998. gadā, kad nopirku savu pirmo ciparu fotokameru Pa šiem gadiem man sakrājās diezgan daudz bilžu un ar laiku kļuva ar vien grūtāk un grūtāk sameklēt vajadzīgo fotogrāfiju. Kaut gan jāatzīst bieži tādu meklēšanu nevajadzēja veikt, bet ja tomēr sanāca ko pameklēt tad tas aizņēma diezgan daudz laika un bija diezgan ķepīga nodarbošanās. Diski lasījās lēni. Izlabotās un piekoriģētās fotogrāfijas atkal vajadzēja saglabāt citā CD/DVD diskā (vai arī pārrakstīt RW disku pa jaunam). Laikam ejot nomainīju kameru uz jaunāku un katras atsevišķas fotogrāfijas izmērs aizņēma vairāk vietas - sākumā tās bija 2 Mpix bildes, tagad 8 Mpix.

Protams es mēģināju kaut kādi sakārtot visu materiālu pa direktorijām, bet ar laiku vienādu direktoriju uz dažādiem CD/DVD kļuva vairāk (teiksim dabas bildes vairākos CD diskos arī tika rakstītas mapītē "Daba"). Tāpēc nonācu pie slēdziena ka vajag kaut ko darīt lietas labā. Sākumā bija ideja atbrīvot vietu uz sava datora esošā cietā diska un tur sakopēt visu iepriekš sarakstīto uz CD\DVD. Daļēji man to izdevās izdarīt - sakopēju visas savas bildes un sanāca ap ~80 Gb datu. Bet tad pienāca Pasaules hokeja čempionāti (gan lielais čempionāts, gan U-18) un tā kā biju tur kā fotogrāfs tad diezgan īsā brīdi mana fotogrāfiju kolekcija sāka tuvināties 100 Gb robežai. Vārdu sakot brīvās vietas problēma kļuva diezgan asa.

Ja tā padomā tad brīvās vietas problēmu var atrisināt šādi:

  • Saarhivēt datus CD/DVD diskos atbrīvojot vietu cietajā diskā;

  • Palielināt cietā diska apjomu, teiksim nomainot to uz ietilpīgāku;

  • Pievienot ārējo USB/FireWire cieto disku;

  • Pievienot tīkla disku.

Katram no variantiem ir savi plusi un mīnusi, piemēram:

CD/DVD disku arhīvu veidošana ir diezgan lēts variants, bet diemžēl piekļuve datiem nav tik operatīva, kā arī prasās izveidot kaut ko līdzīgu katalogam, lai daudzo disku arhīvā atrast vajadzīgos datus. Šo variantu es jau biju izmēģinājis, saskāros ar jau augstāk minētām problēmām tāpēc atmetu uzreiz;

Nomainīt, vai pielikt papildus, cieto disku jau ir radikālāks variants, tas maksā daudz vairāk par CD/DVD arhīviem, bet toties dod iespēju ļoti operatīvi piekļūts nepieciešamiem datiem. Diemžēl nomainot cieto disku ir jāpārinstalē operētājsistēma un visa programmatūra (proti pastāv varianti ar diska daļas "klonēšanu", pārnešanu uz jauno disku). Papildus cietā diska pielikšanas gadījumā neko pārinstalēt nevajadzēs, bet abos gadījumos būs nepieciešama iejaukšanās datorā (atskrūvēt korpusu un ielikt (nomainīt) jaunu cieto disku). Portatīvā datora gadījumā šis variants ir ierobežots ar maksimālo 2,5 collīgo cieto disku ietilpību un uz šo dienu tas nepārsniedz 160 Gb (salīdzinot ar 750 Gb uz galda datoriem);

Variants ar ārējā cietā diska pievienošanu caur USB vai FireWire savienojumu ir labāks ar to ka nevajag neko datorā skrūvēt. Šis variants arī ir labāks portatīvajam datoram, jo ļauj apiet 2,5 collīgo cieto disku ietilpības ierobežojumu izmantot 3,5 collīgos galda datoru diskus, kas ir daudz ietilpīgāki. Tehniski šādi ārējie cietie diski izskatās kā ievietoti speciālā kārbā cietie diski ar atbilstošu "elektronisko apdari", kas ļauj tos pievienot caur USB/FireWire kabeli datoram. Tas proti palielina šādu risinājumu cenu salīdzinājumā ar iepriekšējo variantu (bet ne tik kardināli). Liels plus ir tas ka šādu disku var pieslēgt praktiski jebkuram datoriem (grūti iedomāties datoru bez USB porta). Bet pie mīnusiem var minēt to ka vienlaicīgi pieslēgt var tikai pie viena datora (vienlaicīgi izmantot failus uz vairākiem datoriem nav iespējams). Vēl viens mīnuss šajā variantā ir tas ka netiek 100% izmantots cieto disku ātruma potenciāls, "šaurā" vieta kļūst savienojuma veids. Proti pastāv modeļi ar FireWire 800 interfeisu, kas ir divreiz ātrāks par USB 2.0 un FireWire 400.

Vēl viens variants ir pievienot tīkla cieto disku (Ethernet Disk). Atšķirībā no USB/FireWire varianta šeit kā savienojums tiek izmantots Ethernet - ar kuru datori tiek savienoti kopējā tīklā. Tātad šeit obligāta prasība ir mājās tīkla esamība, bet ja Jums jau ir galddators un portatīvais dators tad kā likums mājas tīkls jau eksistē. Šīs variants ir dārgāks par USB/FireWire ārējiem cietiem diskiem jo reāli ir kā atsevišķs dators ar savu operētājsistēmu, bet tam nevajag slēgt klāt monitoru, klaviatūru un peli. Tas aizņem krietni vien mazāk vietas ne kā parasts dators un arī netrokšņo. Vizuāli tīkla disks neatšķiras no USB/FireWire diska. To tik pat viegli vajadzības gadījumā var paņemt līdzi. Ar pieslēgšanu gan var būt problēmas, bet lielākai daļai datoru ir arī tīkla kartes, kur var pieslēgt tīkla disku. Mīnusi šajā variantā ir tādi ka piekļuves ātrums ir vēl mazāks ne kā USB/FireWire risinājumiem. Pie lieliem plusiem var minēt to, ka atšķirībā no USB/FireWire diskiem tīkla disku var vienlaicīgi izmantot vairāki datori. Gadījumos kad mājās ir vairāki datori šis variants ir vairāk piemērots.

Derētu arī pieminēt tādu jautājumu kā ārējā cietā diska failu sistēmu. Ja tiek izmantoti tikai PC vai tikai Mac datori tad lielas problēmas tas nesastāda, bet ja ir vajadzība izmantot ārējo disku uz dažādām sistēmām vienlaicīgi tad var gadīties tā ka viens no datoriem nevarēs piekļūt pie datiem diskā. Piemēram ja ārējā diskā tiek izmantota NTFS failu sistēma tad Mac dators datus var tikai nolasīt, bet ne tos labot. Savukārt ja tiek izmantota Mac failu sistēma tad var rasties problēmas ar datu nolasīšanu uz PC datora. Proti pastāv arī FAT32 failu sistēma kuru vienādi labi lasa un raksta Mac un PC, bet manuprāt 500 Gb disku izmantot ar FAT32 nav labs variants. Gadījumā ar tīkla disku šī problēma nepastāv - gan Mac, gan PC redz šādu disku kā tīkla resursu un nav problēmu ar failu sistēmas izvēli.

Vārdu sakot pirmie divi varianti man īsti nederēja, CD/DVD arhīvi ir grūti apskatāmi, bet pirkt jaunu cieto disku PC datoram nebija vēlēšanās, pie tam bija man tāli plāni kādreiz no PC datora vispār tikt vaļā un strādāt tikai ar MacBook.