Disco
(2007. gada 20. augusts)

Nu jau ilgāku laiku esmu OS X lietotājs. Neteikšu ka esmu pilnībā apguvis šo operētājsistēmu, bet nu uzskatu ka lietoju to jau pietiekoši ilgi lai varētu padalīties savā pieredzē ar tiem, kas jau lieto OS X un arī ar tiem, kas tikai sāk to lietot.
Daudzās web lapās redzēju lietotāju atsauksmes par labākām OS X programmām. Nosaukumi šādiem rakstiem ir dažādi: "The Best Software", "Top 10 Software" u.t.t. Es gan nemēģināšu uzreiz rakstīt savu labāko programmu sarakstu, bet vienkārši pastāstīšu par tām, ko lietoju ikdienā. Sākšu ar programmu Disco.

Programmu CD/DVD disku rakstīšanas ir uztaisīts vesels vezums, galvenais atrast no tām sev tīkamāko. Uz PC biju lietojis Nero - manuprāt labākā rakstīšanas programma uz PC, bet pārejot uz Mac sāku meklēt alternatīvas uz OS X platformas. Proti ilgi man meklēt nevajadzēja. Sanāca tā ka uzdūros uz MacHeist rīkotu akciju, kura turpinājās dažas dienas, un kur 10 lieliskas Mac programmas tika pārdotas pa $49, kaut gan šo 10 programmu vērtība (pērkot tās atsevišķi) bija krietni vien lielāka par tiem $49. Šis akcijas uzdevums bija piesaistīt vairāk pircēju, ziedot daļu no savāktās naudas labdarībai nu arī Shareware programmu reklāma. Viena no pakā esošām programmām bija Disco. Pērkot to atsevišķi tā maksātu $29.95.

Tehniska informācija

   
Programmas nosaukums Disco
Izstrādātāji Austin Sarner, Jasper Hauser and Jason Harris
Tekošā versija 1.0.2
Programmas kods Universal Binary (PPC/Intel)
Faila izmērs 3,2 Mb (1,1 Mb instalācijas DMG fails)
Licences tips Shareware
Programmas cena $29.95
Mājas lapa http://discoapp.com/

Ar ko tad Disco atšķīrās no pārējām disku rakstīšanas programmām? Par ko tad būtu vērts maksāt $29.95 ja OS X vidē diskus var ierakstīt ar pašas operētājsistēmas līdzekļiem, tas ir bez papildus programmu palīdzību ?

 • Pirmkārt tas ir lietošanas ērtums.

 • Otrkārt elegants un saprotams lietotāja interfeiss.

 • Treškārt cena. Manuprāt $29.95 ir ļoti pat laba cena tādai programmai, ņemot vērā ka līdzīgi rīki, teiksim Toast, maksā 100$. Neapšaubāmi ka Toast iespējas ir lielākas, bet vai to visu man vajag lai tikai ierakstīt diskā kādu arhīvu ?

 • Nu un manā gadījumā varētu minēt to ka MacHeist akcijas laikā es šo programmu nopirku pa $49 kopā ar vēl 9 programmām, vidēji sanāk apmēram ka $4,9 par katru.

Protams ar OS X iebūvētiem līdzekļiem var ierakstīt jebkuru disku, bet tas nav tik vienkāršs un uzskatāms process kā programmā Disco. Ir jāizveido Burn Folder, jāsaliek tur vajadzīgie faili, jānokontrolē kopējais failu izmērs, tad arī RW diska gadījumā, tas jāizdzēš ar Disk Utility palīdzību.... Vārdu sakot kaut arī tas viss nav pārāk apgrūtinoši, bet visā ziņā nedaudz ķepīgs un es pat teiktu "netradicionāls" OS X vidē process (it sevišķi ja disku rakstīšana notiek itin bieži).


Programmas logs.

Tātad izmantojot Disco DVD/CD disku ierakstīšanas process kļūst vienkāršs un neapgrūtinošs - vienkārši palaižam programmu un sametam (Drag and Drop) uz tās mums vajadzīgos failus vai direktorijas un spiežam pogu  Burn. Pārējo jau paveiks programma pati. Nav vajadzības pēc "rakšanās" diska iestādījumos un rakstīšanas parametros.

Patīkami ka uzreiz var redzēt kāds ir kopējais failu apjoms. Arī programma pati sadala lielāku arhīvu pa vairākiem diskiem uzrādot pirms rakstīšanas cik disku būs nepieciešams.

Man personīgi patīk ja programma ne tikai dara to, kas tai pienāktos darīt, bet arī skaisti izskatās un vizuāli parāda ko tā dara dotajā momentā.  Inicializējot jeb nolasot disku - redzam kā tas griežas (animācija). Rakstīšanas procesā mēs vizuāli varam redzēt kā tiek ierakstīts (vai dzēsts) disks, kāds laiks ir atlicis līdz procesa beigām, kā arī pēc ierakstīšanas notiek ieraksta pārbaude (kuru protams var arī atslēgt) un pats interesantākais ir tas ka diska rakstīšanas laikā pats programmas logs kūp - jā, burtiski no loga paceļas dūmu mākonis, kuru var arī pie vēlēšanās nopūst (ja programmas iestādījumos ieslēgt mikrofonu).


Kūpošs Disco logs diska ierakstīšanas laikā. 

Protams tādi specefekti nepadara diska ierakstīšanu ātrāku vai kvalitatīvāku, bet tīri no lietošanas viedokļa padara šo procesu atraktīvāku un es pat teiktu ka cilvēcīgāku jo angļu valodā termins Burn (ierakstīt matricu) nozīmē arī dedzināt un dūmi te ir kā reiz piemēroti lai parādīt diska "dedzināšanas" procesu.

Bet runājot par Disco iespējām tad tās, neskatoties uz diezgan vienkāršu programmas izskatu, ir plašas:

 • uztur iekšējos un ārējos DVD/CD rakstītājus;

 • spēj rakstīt diskus vairākās failu sistēmās - Hybrid, HFS+, UDF, PC Joliet, ISO 9660;

 • raksta Audio CD un DVD Video diskus;

 • automātiski sadala arhīvus vairākos diskos;

 • raksta diskus no IMG, ISO, DMG un CUE/BIN failiem;

 • veido disku failus CDR, ISO un DMG formātos;

Vārdu sakot programma var ierakstīt praktiski visu, ko vajag parastam datora lietotājam.


Programmas iestādījumu logs.

Protams Disco nepiedāvā tik plašu un izvērstu informāciju kā piemēram programma Toast, vai tās analogs uz PC - Nero, bet ne jau vienmēr ir vajadzība pēc tik plašas informācijas, kurā parasts lietotājs var aizmaldīties. Disco savukārt piedāvā vienkāršu un saprotamu veidu kā ierakstīt jebkura formāta disku. Man personīgi Disco piedāvātās informācijas pilnīgi pietiek lai kontrolēt ieraksta procesu.


Ierakstītā diska pārbaudes process.

Man arī patika programmas Disco Discografi'ja - visi diski, kas tika ierakstīti ar šo programmu, tiek iegrāmatoti mazā datu bāzē un pie vajadzības var vienmēr uzzināt cik un kādi diski tika ierakstīti.

No programmas mīnusiem var minēt to ka pievienojot rakstīšanai kādu mapi nav iespējams apskatīt tās saturu Disco logā, ir tikai norāde uz attiecīgo mapi Finder'ī, un kā rezultātā no Disco "rakstīšanas saraksta" nevar izdzēst konkrētu failu, kuru mēs nevēlamies ierakstīt. Respektīvi katrs uzsviestais Disko logam fails vai mape tiek parādīts kā atsevišķs objekts, kuru var izdzēst no "rakstīšanas saraksta" tikai kā veselu objektu.


"Rakstīšanas saraksts" ar iespēju izdzēst/apskatīt Finder'ī mapi vai failu.
Rediģēt mapes saturu Disco logā nevar..

Ar pilnāku programmas aprakstu var iepazīties izstrādātāju mājas lapā - www.discoapp.com, kā arī tur pat par brīvu var dabūt programmas Trial versiju.

Kā alternatīvas Disco programmai uz Mac varu pieminēt:

 • Roxio Toast 8 Titanium, kas praktiski ir Nero analogs uz Mac. Liekas labākā un ar funkcijām bagātākā disku rakstīšanas programma uz Mac. Maksā $99.99 ($79,99 ar mail-in rebate, kas pie mums nedarbojas);

 • BurnAgain DVD. Pēc iespējām tuva Disco, bet ar novirzi uz rezerves kopiju veidošanu, respektīvi programmai lielākas iespējas darbojoties ar arhīviem. Maksā $24,50.

 • Disc Burner, pēc izskata ne pārāk skaista (ja kādam tas ir svarīgi), bet ja vajag tikai ierakstīt kādu disku tad izskats nav pats galvenais. Lielākais šīs programmas labums - viņa var tikt lietota par brīvu (Freeware);

Ir arī vēl disku rakstīšanas programmas, es pieminēju tikai dažas, kuras manuprāt varētu sastādīt konkurenci Disco.