Ar ko rakstīju mūziku.

Pirmkārt gribētos pateikties firmai Creative Labs par lielisko skaņas karti Sound Blaster Live! ar kuru diezgan lēti var izveidot vienkāršu bet samērā labu mājas ierakstu studiju.

Mans dators
 
Monitors CTX VL950ST
MIDI klaviatūra TRG-MK149

Hardware

Dators – agrāk (kad tikai sāku nodarboties ar muzicēšanu) bija tāds pašvaks (ATX bāzes plate ar Pentium 200, HDD 5 Gb, RAM 96 Mb, ATI 3D Expression +PC2TV u.t.t.) muzeja eksponāts vārdu sakot, ar tādu konfigurāciju arī sāku mūzikas rakstīšanu (Albūms First un pirmās divas kompozīcijas no Rave '99 ir uzrakstītas uz šādas konfigurācijas). Uz šodienu jau esmu noupgreidojis sistēmu līdz šādam līmenim:

 sastāvdaļa komplektācija
Procesors Pentium III 600 Mhz
Bāzesplate A-Trend ATC-6240BX
HDD's 120 Gb
FDD Sony 1,44 Mb
RAM PC133 512 Mb
Video Inno3D Tornado GeForce2 MX400    
TV PixelView TV Pro FM
Kino Dxr2 dekoderis
DVD DVD-ROM Creative 5240E-1
CD-Writer HP 9110i
MO Drive Fujitsu M2513A 640 Mb (SCSI)
SCSI NCR SCSI-2 PCI KW-810V10P
RAID Ultra DMA 100 RAID kontrolieris ATA100R
Klaviatūra 1 Mitsumi (diezgan ērta)
Klaviatūra 2 iMac USB Keyboard.
Skaņas karte Sound Blaster Live! pilnā variantā ar Digital I/O papildus karti. Starp citu skaņas kartei ir dikti skaista iepakojuma kaste...
Monitors CTX 19'' VL950ST (ļoti liels un krāsains). Monitoram ir iebūvēts USB Hubs, pie kura man ir pieslēgta klaviatūra (iMac) un fotokamera.
Citi Skaneris UMAX Astra 2100U, Genius aktīvās tumbiņas SP-330, Cambridge SoundWorks skaņas sisēma PCWorks FourPoint-Surround (4 satelīti un Subwoferis), Surge Arrest E20 strāvas filtrs.

Viss tas augstāk minētais ir sabāzts Middle Tower kastē. Diemžēl brīvas vietas vairs nav - tas ir PAVISAM nav. Visi PCI, AGP, ISA sloti ir pilni (vai nepieejami), arī disku vietas ir pilnas... vienu cieto disku nācās ielikt pēdējā brīvā 5" nodalījumā.... vārdu sakot End Of Story. Paliek tikai USB iekārtas likt klāt....

MIDI - tāda vidēju izmēru klaviatūra Target TRG-MK149. Uz galda diemžēl to verķi nevaru uzlikt jo ir 49 taustiņi (80 cm), bet arī neteikšu ka aizņem visu istabu. Bilde ir redzama blakus. Klavieres ir ar visādām ekstrām (velocity curve, iespēja mainīt instrumentu no klaviatūras, barošana ir vai nu no baterijām vai arī no datora caur MIDI kabeli) nu sakot labs verķis neprofesionālai muzicēšanai. Komplektā iet arī programma Evolution Audio Sequenser. Kaste šim verķim arī ir smuka :)

Software

Izmantojamās programmas (Software). Lietoju samērā daudz programmu. Daļa no tām ir nākušas kopā ar Skaņas karti Voyetra Sound Galaxy NOVE 16 Extra (lietoju pirms SB Live!), daļa arī nāca līdzi SB Live! (5 diski ar programmām un spēlēm), šis tas ir arī ņemts no Internet tīkla demo variantā ar apgrieztām saglabāšanas iespējām, bet SB Live! var tiks ar to galā jo spēj un atskaņot un rakstīt vienlaicīgi :)

Sound Forge 4.0 - spēcīgs wav failu apstrādes rīks. Milzums iespēju, daudz efektu, iespēja mixsēt kopā failus, plašas iespējas kļūdu novēršanai. Var arī ierakstīt wavu ar iebūvētu rekorderi, priekšrocības - tam ir ieraksta līmeņa monitors. Esmu izmēģinājis arī programmas versiju 4.5 - vel vairāk iespēju...

Voyetra WinDAT - wav failu rekorderis. Lielākā priekšrocība ka neprasa instalēties aizņem maz vietas, patērē maz datora resursu un ērti lietojams.

Mixman Studio 1.5 - labs deju mūzikas radīšanai. Nāk līdzi SB Live! skaņas kartei. Mūzikas radīšana notiek ar datora klaviatūras palīdzību, ļoti ātri var radīt kādu skaņdarbu. Darbības princips - ir skaņas paraugi (pattern) kurus var ieslēgt/izslēgt tādi radot muzikālu kompozīciju (kopā 16 patterni). Ļoti oriģināls ir programmas izskats. Nav labi tikai tas ka mūziku var radīt tikai "dzīvā", nav iespējas kompozīciju labot.

Rebirth 338 2.0 - lielisks Rave stila mūzikas radīšanas instruments, man pat negribās stāstīt tā iespējas jo to vajag redzēt un dzirdēt, ar šo programmu esmu uzrakstījis Rave Mission 1, Dažos vārdos programmas ideja ir no 4 iespējamiem kanāliem dabūt pēc iespējas vairāk efektu, ritmu, melodiju. (attiecīgi tam ir viss nepieciešamais - patterni, sitamās grupas, efekti u.t.t.).

Evolution Audio - MIDI seqenser, ļoti vienkāršs lietošanā kā arī mazs pēc instalācijas izmēra (1 diskete). Šo es esmu dabūjis kopā ar MIDI klaviatūru. Varbūt šai programmai arī nav tik plašas iespējas ka citiem MIDI apstrādes softiem, bet personīgi es arī visas Evolution Audio iespējas neizmantoju :) tikai sarakstu to ko spaidu uz MIDI klaviatūras.

SoundFont tehnoloģija no Creative - šī ir iespēja mainīt instrumentu bankas MIDI spēlēšanai. Manam datora komplektam MIDI banku apjoms var sasniegt 48 Mb. Creative Labs. WWW saitā ilgu liku varēja pa brīvu dabūt E-MU 1500 Sound Font bankas ar dažādu instrumentu skanējumu. Tur bija kā simfoniskās mūzikas radīšanai kvalitatīvi instrumentu paraugi tā arī Techno, Dance, Rock, Bluz u.t.t. instrumentu paraugi. Gribās vēlreiz pateikties Creative par tādu labu pasākumu. PALDIES.

TextAsist - šī programma spēj runāt. Atskaņo visus tekstus ko tai saka atskaņot. Es šo programmas iespēju izmantoju kā dziesmu vārdu ierunāšanu. Angliska izruna TextAsist ir perfekta (salīdzinot ar citām datorprogrammām), pie nelielas prasmes programmai var iemācīt samērā labi Repot un pat dziedāt. Programma nāk līdzi SB Live! skaņas kartei.

ACID Music - šo programmu lietoju pavisam nesen un pagaidām nav nevienas kompozīcijas kur to izmantoju (es tikai mācos). Jāsaka ka iespējas programmai diezgan plaša un turpmāk būs to visu jāmēģina izmantot. ACID Music nāca komplektā ar HP CD rakstītāju 9110i.